Popis
Vieme, že túto partiu šachu sme rozhodli zahrať s jedným z najväčších majstrov svojho remesla. Na pomoc sme si milý pán Bach pozvali našich troch kamarátov, skladateľov (Viliam Gräffinger, Luboš Bernáth, Pavol Šuška), dvoch interpretov a samozrejme aj veľký rešpekt k Vašmu dielu, ale i veľa lásky a pokory k hudbe vôbec. Keď ste boli na návšteve u „Veľkého“ Fritza, klavír nebol v takej podobe ako ho poznáme dnes, ale bol ešte len v plienkach a saxofón ani neexistoval. Na Fridrichove kráľovské motívy ste napísali Vašu hudobnú obeť a my sme sa pokúsili na Vaše motívy realizovať niečo, čo by bolo hodné Vášho odkazu a reflektovalo súčasnú dobu konfrontácii s našimi postojmi a názormi.
Tvorba hudobného skladateľa J.S. Bacha stále strháva poslucháčov aj interpretov. Bachova hudba neobišla ani Erika Rothensteina. „Vieme, že túto partiu šachu sme sa rozhodli zahrať s jedným z najväčších majstrov svojho remesla. Na pomoc sme si, milý pán Bach, pozvali našich troch kamarátov – skladateľov (Viliam Gräffinger, Luboš Bernáth, Pavol Šuška), dvoch interpretov a samozrejme aj veľký rešpekt k Vášmu dielu, ale i veľa lásky a pokory k hudbe vôbec,“ komentuje svoje rozhodnutie nahrať Bachove skladby v netradičných aranžmánoch saxofonista.
Spolu s ním a Zitou Slavíčkovou sa do náročnej úlohy pustili aj speváčka Eva Šušková a violončelista Boris Bohó. Nahrávka Playing „Šach“ with Mr. Bach však nie je originálna len svojou ideou. Výnimočné boli aj miesta, na ktorých vznikala. Okrem klasického nahrávacieho štúdia sa totiž nahrávalo aj v bratislavskom Františkánskom kostole. Zaujímavý je aj fakt, že Erik Rothenstein dokázal použiť saxofón ako plnohodnotný nástroj klasickej hudby. Tento inštrument totiž nepatrí medzi často využívané nástroje tohto žánru.
Erik Rothenstein a Zita Slavíčková sa rozhodli v Bachovej hudbe znovu objaviť už preskúmané a skúmať ešte neobjavené – či už ide o transkripcie violončelových prelúdií alebo o originálne kompozície napísané pre barytónový a altový saxofón. Priestor však dostala aj improvizácia. „Pokúsili sme sa na Vaše motívy realizovať niečo, čo by bolo hodné Vášho odkazu a reflektovalo súčasnú dobu v konfrontácii s našimi postojmi a názormi,“ znie Rothensteinov odkaz pre veľkého hudobného majstra.